Om Struer Højskole

Velkommen til Struer Højskole

Madværkstedet, burger

Start din nye livsstil her hos os. Vi har rammen og redskaberne så du kan arbejde med dig selv og din sundhed. Her får du inspiration til nye vaner og energi til forandring.

Vi ser det hele menneske og arbejder med tre kerneområder:

  • MAD & VANER
  • KROP & SJÆL
  • MOTION & FRILUFTSLIV

Valgfag - vandring

Struer Højskole er en lille højskole med fødderne solidt plantet i Vestjylland

Det gælder selvfølgelig både vores dygtige medarbejdere, de lokale råvarer i køkkenet og ikke mindst naturen.

Her kan du mærke vestenvinden i ansigtet, høre fuglene synge foråret ind og hoppe i den salte fjord året rundt. Som elev på Struer Højskole kommer du til at opleve det skønne Vestjylland fx via naturtræning i haven, østers-safari på stranden, bæverjagt i Klosterhede og vandring ved Vesterhavet.

Men den vestjyske DNA det gælder i høj grad også vores tilgang til sundhed:

Vi er snusfornuftige, falder ikke for trends og har hovedet med når vi snakker livsstil.

Vores dygtige og erfarne team er engagerede i at motivere og støtte vores elever, og de er gode til at tilpasse undervisningen så der er balance i udfordringerne.

Balance, glæde og energi – Det er det vi går op i. Og dine vaner og dit mindset er nøglen til din forandring. Vi tæller ikke kalorier, hverken når vi spiser eller motionere. Vi arbejder med det hele menneske, og det der tæller er dit mål, uanset om det er et vægttab, at genfinde livsgnisten eller at få en stærkere krop.

Der er stor værdi i at lære ved at gøre, så vi inviterer dig i køkkenet så du får omsat din viden om kost og ernæring, til sund og velsmagende mad som er til at finde ud af at lave. Det tror vi på holder i længden.

Vi er en livsstilshøjskole med elever i alle aldre

Der opstår stærke fællesskaber mellem eleverne baseret på livssituation, interesser og ikke mindst den fælles højskoleoplevelse.

Her er der tid og plads til både fordybelse og eftertænksomhed, og til debat og nye perspektiver. Det gælder både til samlinger, foredrag, men også i fællesskabet mellem eleverne. 

Du er velkommen fra én op til 15 uger

Er du til yoga, golf eller måske friluftsliv?  Eller har du brug for ny inspiration til din livsstil?

Vi har mange korte kurser med spændende temaer inkl. vores korte livsstilsophold med ny energi og motivation. Se vores kurser her:

Fællesskab

Lange højskoleophold

Trænger du til at trække stikket på hverdagen og fokusere på dig selv? Så prøv vores lange højskoleophold hvor du får ro, rammer og redskaber til at arbejde med din forandring.

Læs mere om de lange højskoleophold her:


Struer Fri Fagskole

Struer Højskole og Struer Fri fagskole

Struer Højskole er en kombinationsskole med Struer Fri fagskole. I 1955 var det Struer Husholdningsskole, siden Struerskolen og Kursuscenter Struer. Læs mere om forhistorien til højskolen ved at klikke her

I 2018 blev vi en livsstilshøjskole men vores forkærlighed for mad, sundhed og praktisk læring har vi bevaret, og vi praktiserer vores værdier i vores undervisning: Begribelighed, håndterbarhed og meningsfuldhed. Læs mere her

Struer Højskole tager afsæt i et grundtvigiansk livssyn. Vi tænker sundhed bredt og på, at det hele menneske skal involveres i forandringsprocesserne.

Vi arbejder ud fra højskolepædagogiske metoder, hvor sundhedsfremme og trivsel er vores hjørnesten. Sundhedsfremme er en proces, hvor den enkelte øger bevidstheden og kontrollen over sin sundhed, træffer bevidste valg og håndterer egne følelser. Det sker gennem livsoplysning og dannelse.