Periode 20.12.2026 – 26.12.2026
Varighed 6 dage
Pris fra 5500 kr.

Julen på Struer Højskole, uge 52

Julen er noget særligt, og nu kan du opleve den som en del at et højskolefællesskab.

På Struer Højskole inviterer vi til en varm og nærværende juleuge, hvor højskolefællesskab, traditioner og oplevelser går hånd i hånd.
Bliv en del af fællesskabet om julen og mærk den særlige stemning på højskolen når vi fejrer julen sammen.

Tid til både hygge og oplevelser.

Programmet er fyldt med hyggelige og spændende aktiviteter, og hele ugen summer højskolen af snak, grin og fællesskab.

Vi begynder dagene med morgensamling og lader højskolens rytme sætte tonen for en uge med fællessang, fortællinger, gode måltider og aktiviteter, der samler os. Julen folder sig ud i fællesskabet – omkring bordene, i sangen, på turene og i de små stunder, hvor man lærer nye mennesker at kende.

I løbet af ugen skal vi nyde alt det, der hører julen og højskolen til: julebag, kreativitet, brætspil, julequiz, banko, fællessang og hyggelige aftener.

Vi skal også ud og mærke vinteren i Vestjylland med en tur til Thyborøn og Vesterhavet, ligesom vi går på opdagelse i Struer med byvandring og besøg på B&O-museet.

Juleaftensdag samles vi om de fælles forberedelser. Vi pynter op, skaber stemning og tager del i de traditioner, der gør dagen højtidelig og festlig. Senere venter julegudstjeneste i Struer Kirke, julemiddag, juletræ og den særlige glæde ved at fejre jul sammen.

Kurset er for dig, der gerne vil holde jul i et levende fællesskab med højskolesang, nærvær, kultur, natur og hyggelige juleaktiviteter. En uge hvor man kan komme, som man er – og være en del af noget større.

Glæd dig til:

  • Fællesskab, morgensamlinger og højskolesang
  • Julebagning, kreativitet, spil og hyggelige traditioner
  • Udflugt til Thyborøn og Vesterhavet
  • Byvandring i Struer og besøg på B&O-museet
  • Juleaften med pyntning, gudstjeneste, middag og juletræ

Besøg på Struer Museum
På Struer Museum går vi på opdagelse i byens kulturhistorie med lyd og lokalhistorie som omdrejningspunkt.
Derefter besøger vi Buchholtz’ hus og får et nærmere indblik i forfatteren og den vigtige periode i dansk litteratur, som Johannes Buchholtz var en del af.

Byvandring i Struer
På byvandringen bevæger vi os gennem Struers gader, forbi havnen, og hører om byens historie. Vi ser på bl.a. kunst, bygninger og byrum, der tilsammen fortæller om byen her ved fjorden.

Thyborøn & Høfte 42
Tag med på heldagsekskursionen til Thyborøn og Vesterhavet.
Her på den vindblæste vestkyst finder du flere spændende fortællinger om natur og menneskeliv. Vi begynder på Lemvig Museum med særudstillingen om Cheminova, inden vi besøger giftdepotet ved Høfde 42.
Dagen rummer bl.a. også et besøg i Mindeparken for Jyllandsslaget

e

Ugens program

Her kan du læse mere om ugens program

Dagene forløber med undervisning og aktiviteter fra morgen til aften.

I de frie timer er der rig mulighed for at nyde samværet med dine medkursister.

Vi bor tæt på meget og nyder gåturen til de nære aktiviteter.

Vi tager forbehold for ændringer i programmet

Mød os på kurset

Herunder kan du møde underviserne på kurset

Peter Thygesen

Højskolelærer

3Peter er sådan en underviser, der godt kan lide at bringe noget glæde, noget humor og noget viden med ind i rummet. Og det gør han i en sådan grad at kollega Karen har opfundet begrebet Peter-effekten efter ham.

Peter mener, at det er med til at give folk nogle gode oplevelser, samtidig med at det gør, at folk faktisk også bedre kan huske, hvad der egentlig er blevet snakket om.

Få inspiration midt i livet

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og bliv inspireret til dit næste kapitel.