Fag

Fag og valgfag

Her finder du en præsentation af vores forskellige fag. Vi har mange kurser på programmet i løbet af året, og derfor er det ikke sikkert, at du skal have alle de fag, som du kan læse om herunder. Fx er der ikke Madværksted eller kernetræning på et Yoga-ophold.

Under de enkelte kurser, kan du se hvilke fag, du kommer til at få.

Madværkstedet

Kost-teori

Gruppe coaching

Motion

Yoga (valgfag)

Yoga-ophold

Kultur-udflugter

Samlinger

Kreativt værksted (valgfag)

Madværksted

Madværkstedet er en fast del af vores kurser om vægttab og sund livsstil. Her får du bogstaveligt talt fingrene helt ned i bolledejen og kommer til at lære, hvordan du laver sund, lækker mad med masser af smag.

Charlotte, vores kok og “gastro-woman”, og vores diætist, Anika, afliver myten om, at sund mad er kedelig og besværlig at lave, og at du skal bruge alle mulige mærkelige råvarer for at være sund eller for at tabe dig. Mange af vores tidligere kursister er blevet overrasket over, hvor nemt det faktisk er, og hvor lidt der skal til. Du gør sikkert en masse sundt i forvejen, som du slet ikke behøver lave om på.

Du kommer til at fremtrylle sunde, lækre retter, og timerne i køkkenet er med til at klæde dig på til at ændre dine madvaner på den lange bane. De sunde madvaner, som du kommer til at arbejde med på opholdet, skal nemlig ikke være (endnu) en kur. Det skal være en livsstilsændring, der holder ved, når du er hjemme igen – og det kræver, at du selv kan tage kontrollen over dit køkken og din tallerken. Det hjælper Charlotte og Anika dig med i Madværkstedet.

I kommer i køkkenet i mindre hold, så der er god tid til alle spørgsmål og snak om maden og arbejdet i køkkenet. På et ophold om sund livsstil eller vægttab er du cirka i køkkenet to gange om ugen. Den gode mad I laver, bliver serveret for resten af holdet til aftensmaden.

Madværkstederne er nok det hyggeligste fag på skemaet. Det er en dejlig og afslappende måde at være sammen på, når man går og hygger med madlavningen.

Kost-teori – bliv klogere på sund mad

Er du også forvirret over, hvad der nu er sundt i denne uge? Hvorfor skal man pludselig faste to dage om ugen? Eller kun drikke juice? Hvor meget ost er godt? Og er kulhydrater fy fy, hvis man gerne vil tabe sig – og hvor er de egentlig henne?

Kostteori handler om alt det, vi spiser. Det er her, du bliver din egen kostvejleder, og finder ud af, hvad der er op og ned i sundheds-snakken. Hvordan spiser du sundt? Hvordan spiser du mad, der får dig til at tabe de ekstra kilo? Alt dét vil vores diætist, Anika, og vores kok og ernæringsekspert Charlotte, give dig svar på. Du får aflivet en helt masse myter om, hvad der er sundt og usundt. Hvad der slanker og ikke slanker. Og du tager hjem med en masse konkrete redskaber, du kan bruge med det samme.

Vi tror ikke på kostplaner. De holder aldrig på den lange bane. Vi tror på, at alle mennesker har brug for noget forskelligt – og du skal finde de madvaner og madvarer, som passer til dig og dit liv. Du skal lære at tage ansvar for dine måltider, din krop og din sundhed – både mentalt og fysisk – og vores team skal nok hjælpe dig med at nå i mål.

Du får derfor ikke en slankekur stukket i hånden til kostteori. Vi vil hellere give dig redskaberne til at ændre livsstil. Til at ændre dine vaner. Vi vil hellere klæde dig på til, at du selv kan træffe de rigtige valg uden at skulle veje din mad eller følge en besværlig kostplan fuld af fjollede restriktioner. Hos os er der ingenting, der er forbudt. Vi hjælper dig derimod med at finde vejen til den gode balance, som tager hensyn til dig, din livsglæde og livskvalitet, hvor der er plads til et glas vin, kage osv.

Timerne i kostteori fungerer tit som en workshop, hvor du selv bliver inddraget i undervisningen. Vi vil helst ikke nøjes med at fortælle dig om sund mad, vi vil meget hellere vise dig vores pointer, så du får noget helt konkret at tage med dig hjem til din hverdag.

GRUPPE-COACHING OG WORKSHOPS OM VANER

(LANGT KURSUS)

På de længere højskoleophold med fokus på sund livsstil og vægttab vil du for alvor få arbejdet med dig selv. Det kan være hårdt arbejde, men er for langt de fleste en kærkommen og forløsende nødvendighed.

Du kommer til at arbejde med at sætte rammer for dig selv, tage ansvar for dit liv og finde ud af, hvad du selv vil. Du skal ikke spise sundt, fordi du burde, men derimod finde ud af, hvorfor du gerne vil det? I gruppecoachingen er der ingen rigtige eller forkerte svar. Du skal ikke kunne tingene perfekt – men bare være med som dig selv, og være så ærlig, som du er klar til.

Processen, du kommer til at gå igennem i bl.a. coaching-sessionerne, handler ikke om facitlister eller konkrete svar, men om at du udvikler evnen til at reflektere over dit eget liv på en kærlig måde. I omsorgsfulde omgivelser. Og så handle derefter.

Du skal være klar til at arbejde med dig selv! Vi leverer rammerne, ekspertisen og erfaringen til, at du kan arbejde med din selvudvikling og tage herfra med en større refleksionsevne og mod på at leve livet med udgangspunkt i dine behov – leve dit eget liv og give slip på behovet for kontrol og behovet for at skulle leve op til alle andres forventninger til dig og din krop.

Det handler om nysgerrighed og mod. Nysgerrighed på dig selv, så du bliver bevidst om dit selv og dine egne handlinger. Og bagefter kræver det mod at arbejde med det hele – også de svære ting. Vores dygtige coach og psykoterapeut, Thomas, understøtter den proces, som opstår helt naturligt. Han bidrager til at holde åbenheden i gang og skabe et kærligt rum for alle, mens du opdager de svære ting og får muligheden for at arbejde med dem stille og roligt, mens du er hos os.

Er du skeptisk og synes det er for langhåret? Selv de mest skeptiske af vores tidligere kursister er endt med at elske de her timer. Som én sagde: “Jeg vidste slet ikke, at det faktisk var det hér, jeg havde brug”.

OBS: Du kan tilkøbe ekstra individuelle coaching-samtaler hos Thomas, vores psykoterapeut.

Motion for alle

Beskrivelse på vej 🙂

Yoga for krop og sjæl

Beskrivelse på vej 🙂

Yoga for krop og sjæl

Beskrivelse på vej 🙂

Kulturudflugter

Siden er stadig under opbygning

Vi er i fuld gang med at lave en lille præsentation med eksempler på nogle af de spændende ture, Trine planlægger til vores elever. Men den er ikke helt færdig endnu ?

Samlinger

Morgensamling

Vi starter altid dagen med at spise morgenmad sammen. Bagefter holder vi fælles morgensamling for alle husets kursister. Morgensamlingen er ofte med Trine, som er vores højskolelærer. Her diskuterer vi forskellige aktuelle emner og synger nogle sange fra højskolesangbogen, inden vi skal igang med dagens program.

Eftermiddags- og aftensamlinger

I nogle uger er der også en aftensamling eller en eftermiddagssamling på skemaet. Det kan være et foredrag, en debataften, musikquiz, spille-café eller noget helt andet.

Kreativitet for alle

Beskrivelse på vej 🙂